phone
Вийти

Законопроєкт 6199: переважне право купівлі земельної ділянки припиняється одночасно з його реалізацією

Лютий 08, 2022
Законопроєкт 6199: переважне право купівлі земельної ділянки припиняється одночасно з його реалізацією

25 січня Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №6199 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо утримання прав на земельні ділянки». За задумом ініціаторів, документ має спростити правила купівлі земельних ділянок.

Про це розповіла адвокат INPRAXI LAW Тетяна Гандзюк.

«Фактично зараз закон не внормовує питання припинення цього обтяження в разі державної реєстрації набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення за суб’єктом переважного права чи державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки  сільськогосподарського призначення», — зазначила експертка.

За її словами, прийнятим за основу проєктом закону законодавець передбачив, що переважне право купівлі земельної ділянки припиняється одночасно з його реалізацією, тобто в разі набуття права власності на земельну ділянку.

До прикладу, у випадку державної реєстрації нового наміру власника земельної ділянки  сільськогосподарського призначення щодо її продажу, за наявного обтяження такої земельної ділянки, здійснюється без подання відповідної заяви заявником.

Законодавець розширює коло підстав для відмови в державній реєстрації прав, передбачених ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у випадку, коли обтяженням є:

  • намір власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо її продажу або переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, передане іншій особі на підставі відповідного правочину;
  • заборона передачі особою, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису, земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду.

Наразі, законопроєкт №6199 готується до другого читання. Сподіваємося, що невдовзі він буде ухвалений Верховною Радою України і дійсно допоможе спростити процедуру набуття права власності та вчинення правочинів щодо переходу права власності на невеликі земельні ділянки сільськогосподарського призначення.