phone
Вийти

Найдорожче товарну землю продають на Сході України: медіанна ціна земділянки складає понад 150 тисяч грн

Лютий 15, 2022
Найдорожче товарну землю продають на Сході України: медіанна ціна земділянки складає понад 150 тисяч грн

Рекордсменом за ціною землі є Луганська область, де медіанна вартість ділянки товарної землі складає понад 178 тис. грн.

Про це під час онлайн-презентації шостого випуску «Огляд стану земельних відносин в Україні» розповів експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер.

У новому Огляді експерти проаналізували медіанні* ціни земельних ділянок за регіонами. За словами Романа Нейтера, головна перевага цього показника, порівнюючи з середнім значенням — менший вплив різних аномалій на ринку (наприклад, невелика кількість ділянок з аномально високою ціною суттєво впливає на середню ціну, натомість не змінюють медіанну).

Медіанна ціна всіх проданих земельних ділянок України складає понад 50 тисяч за 7 місяців роботи ринку. Це означає, що половина українських землевласників, які продавали свою землю, отримали за неї понад 50 тис. грн. Водночас медіанна ціна проданих земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва склала 104 тис. грн.

«Найвищі ціни на товарну землю фіксуються у регіонах, де розмір ділянок найбільший. Це, зокрема, області на Сході України. Рекордсменом, як вже зазначалося, є Луганська область. В цій області половина землевласників, котрі продавали свої товарні ділянки, отримали більше 178 тис. грн», — зазначається у повідомленні.

Окрім Луганщини до переліку 5 регіонів з найвищою вартістю товарних ділянок увійшли Харківська область, де середній розмір ділянки складає 4,7 га, а медіанна ціна — понад 162 тис. грн, а також Дніпропетровська, Запорізька та Одеська області, в кожній з яких медіанна ціна ділянки перевищувала 150 тис. грн, а середній розмір ділянки — понад 5 га. Натомість через менший розмір земельних ділянок, наприклад, Полтавська область — одна з областей з найродючішими землями, займає лише восьму позицію рейтингу.

За підсумками перших 7 місяців ринку землі медіанна ціна ділянок для ведення особистого селянського господарства (ОСГ) становить 30 тис. грн. Середній розмір ділянки для ведення ОСГ склав близько 1,5 га, для товарної землі — 3,6 га. До трійки областей з найдорожчими ділянками для ведення ОСГ увійшли Київська, Львівська та Одеська області. Найдорожче ділянка коштує у Львівській області, де медіанна ціна склала 70,2 тис. грн. 

Нагадаємо, з моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 044 грн. За цей період було здійснено 35 316 операцій купівлі-продажу земельних ділянок для товарного с/г виробництва (паї) загальною площею 126 909 га.

Про це свідчать аналітичні дані оновленої онлайн-карти сільськогосподарських земель України, яку запустили AgroPolit.com спільно з Zemelka.ua за підтримки нової земельної агенції Volodar.