Озвучено щорічну суму доходів до бюджету завдяки земельній реформі, – заява

Березень 16, 2020
Озвучено щорічну суму доходів до бюджету завдяки земельній реформі, – заява

Земельна реформа в Україні принесе три важливі зміни: повагу прав бізнесу, додатково $1 млрд в бюджет та створить можливості для розвитку галузі на майбутнє. 

Про це під час публічних дебатів «Відкриття ринку землі суперечить інтересам України» (організований «Українським інститутом майбутнього») заявив радник екс-прем’єр-міністра Олексія Гончарука Олексій Мушак, повідомляє кореспондент AgroPolit.com.

На його думку, земельна реформа складається з трьох речей: перша – права і повага, друга – гроші зараз, третя – можливості в майбутньому.

Він пояснив кожен із цих пунктів.

«Про права і повагу. Ми кажемо про економічний ріст, а без захисту інвестицій це не можливо. Не можливо отримати повагу середнього бізнесу (я вже не кажу про великий), якщо ви не поважаєте право власності простого українця, який має 4 га і кажете, що це право не повноцінне і власник не досить розумний, щоб купувати чи продавати землю. Так ми ніколи не виробимо жодного право поваги до бізнесу. Не буде інвестицій та розвитку», – переконаний він.

Запуск ринку землі принесе додатковий дохід в бюджет, переконаний Олексій Мушак. Гроші зараз – означає, що земельна реформа згенерує додатковий $1 млрд доларів в бюджет за рік. На наступний рік після запровадження реформи ви отримаєте $300 млн від оподаткування операцій купівлі/продажу землі. $400 млн від виводу ринку з «тіні», бо 60% ринку платить податки, а решта 40% – ні. Земельна реформа означає, що платити податки будуть всі. Ще $100 млн – від так званого права постійного користування на землю: воно є у фермерів, а держава від цього отримує нуль. Фермер теж не може розраховувати довгостроково на цю землю, бо вона не у його власності, а тільки у постійному користуванні. Земельна реформа пропонує викупити їм цю землю за пільговою ціною. Ще $200 млн – від наведення ладу у державних землях. Тож сумарно мінімум $1 млрд доларів надходитиме щороку в бюджет, – каже він.

Ще один резерв земельної реформи, на його думку, можливості у майбутньому.

Два роки спостерігаємо рекордний урожай зерна за і при цьому діє мораторій. Якщо все так гарно, можливо, і не варто розвивати ідею вільного ринку землі? Тут є проблема: на цих рекордах ми заробляємо дуже мало, тоді як маленька Голландія у грошовому вимірі в 5 разів більше експортує агропродукції ніж ми. Збереження мораторію – це гра в коротку , бо всі вирощують тільки технічні культури. А те що потребує довгострокового повноцінного права власності (полив, сади, ягоди, органіка) не розвивається, бо наявна лише оренда. Запуск ринку – це запуск того що генеруватиме багато грошей для майбутніх інвестицій, – говорить Мушак.