phone
Вийти

Експерт розповів, чи зможе держава повернути незаконно приватизовані землі

Липень 21, 2020
Експерт розповів, чи зможе держава повернути незаконно приватизовані землі

Після проведення Держгеокадастром аудиту не багато земель вдастся передати у  державну власність. Мета  аудиту – наведення ладу в самому Держгеокадастрі.

 Про заявив експерт у галузі земельного права Віктор Кобилянський в ефірі ukr.radio.  

Факти подвійної приватизації, каже він, важко простежити.

«Відомі факти, коли людина тричі міняла прізвище, і чотири рази під різними прізвищами ставала власником земельних ділянок. Насправді ж, люди, які «набирають» земель, ними не користуються. У них інша мета — гроші. Вони віддають цю землю в оренду. І за ці роки ми зрозуміли, що приватизація землі в Україні — не прозора. І фахівці зараз говорять про скасування в Україні інституту безоплатної приватизації. Бо вона несправедлива. Ці ж два гектари можна взяти в Конча-Заспі і десь на Кіровоградщині на забруднених землях», – наголосив експерт.

За його словами, треба подивитися, за яких чиновників це робилося, кого необхідно відверто звільняти, на кого подавати матеріали до правоохоронних органів.

Але, за результатами аудиту повернуті землі назад просто так не вийде. Бо Держгеокадастр не може подавати до суду сам на себе. Треба, щоб це зробила прокуратура, але кожна справа — індивідуальна. Зробити, щоб це було масово і швидко. Кожен досвідчений адвокат таку справу затягне на пару років, а за ці пару років людина продасть свою земельну ділянку, потім ще раз перепродасть. І останній власник цю землю копив цілком законно. І це створює проблеми. І саме на ці землі у нас мораторію немає. Вони вільно продаються, – сказав він.

Віктор Кобилянський не вірить у те, що багато земель вдастся в результаті аудиту у державну власність. За його словами, сьогодні кадастр не показує де є вільні земельні ділянки.

Те, що на публічній кадастровій карті не позначено блакитним кольором теоретично вільне. Як вибирати, треба прийти на конкретне місце, переконатися, що її ніхто не обробляє, а, якщо обробляє, то на якій підставі. Ми сподіваємося, що цей аудит виявить конкретні випадки, коли землями державної власності користується хтось без відповідного оформлення. Таких випадків багато. Він платить якийсь хабар якомусь чиновнику і отримує користь з цієї землі. Це можна юридично трактувати як самовільне захоплення ділянки, — наголосив він.