phone
Вийти

Стало відомо, чим загрожує відсутність в договорі оренди землі вказаного відсоткового розміру та грошової оцінки

Грудень 09, 2021
Стало відомо, чим загрожує відсутність в договорі оренди землі вказаного відсоткового розміру та грошової оцінки

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених Законом, зокрема, розміру орендної плати та грошової оцінки, є підставою для визнання договору недійсним. 

Про це пише buh.ligazakon.net.

«Установивши відсутність у змісті оспорюваної додаткової угоди до договору оренди землі істотних умов, передбачених статтею 15 Закону України «Про оренду землі» - розміру орендної плати, який, виходячи з положень цього договору, не відповідає вимогам законодавства, порушує права власника земельної ділянки на отримання орендної плати, суди повинні приходити до висновків про визнання додаткової угоди недійсною. Про це говорить постанова Верховного Суду від 28 жовтня 2021 року у справі №282/422/20 (провадження №61-15203св20). Це та ще понад 96 млн судових рішень можна знайти у системі VERDICTUM», — зазначається у матеріалі.

Читайте також: Середньозважена ціна за 1 га за тиждень склала 32 633 грн

Як розповіли експерти, у цій справі суд установив, що сторони у справі уклали договір оренди землі, а пізніше уклали додаткову угоду до договору оренди землі, відповідно до якої строк оренди продовжено. При підписанні цієї угоди не були погоджені істотні умови договору оренди, зокрема не чітко визначений відсотковий розмір орендної плати — «понад 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки». При цьому грошова оцінка земельної ділянки не зазначена в угоді.

Рішенням місцевого суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, визнали недійсною додаткову угоду до договору оренди землі. Верховний Суд погодився з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, зазначивши, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених Законом, є підставою для визнання договору недійсним.

Як зазначається, у справі про визнання недійсним договору оренди землі з підстав відсутності у ньому істотної умови, передбаченої ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», суд повинен установити: чи дійсно порушуються права орендодавця у зв'язку з відсутністю в договорі умов, передбачених статтею 15 указаного Закону, визначити істотність цих умов, а також з'ясувати, у чому саме полягає порушення його законних прав.

Експерти наголошують, що чинна редакція ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» називає істотними наступні умови відповідного договору:

  • об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
  • дата укладення та строк дії договору оренди;
  • орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.