phone
Вийти

Що потрібно знати про нормативну грошову оцінку земельних ділянок

Грудень 16, 2021
Що потрібно знати про нормативну грошову оцінку земельних ділянок

Відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта оцінки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

  • розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення — не рідше ніж один раз на 5-7 років;
  • розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення — не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення — не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016  р. № 489 (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення — для визначення їхньої нормативної грошової оцінки затверджено окремі Порядки).

Читайте також: Мінімальне податкове зобов'язання за землю: алгоритм розрахунку

У межах населеного пункту середня (базова) вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які встановлюються на основі економічної оцінки території населеного пункту, з урахуванням таких факторів:

  • неоднорідність функціонально-планувальних якостей території;
  • доступність до центру населеного пункту, місць концентрації трудової діяльності, центрів громадського обслуговування, масового відпочинку;
  • рівень інженерного забезпечення та благоустрою території;
  • рівень розвитку сфери обслуговування населення;
  • екологічна якість території;
  • привабливість середовища: різноманітність місць докладання праці, наявність історико-культурних та природних пам’яток тощо.

За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» технічна документація затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. 

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Такий витяг видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.